Feb 01 2016

Committees

New Mexico Cattlegrowers Association Committees

Unless otherwise noted, all Association members are welcomed and encouraged to vote in the committees of their choice.

Ag Policy Committee

Health Sub Committee
Curt Kelling, Cuervo Chairman
Mark Whetten, Newkirk   Vice-Chairman
 
Promotion & Marketing Sub Committee
Alicia Sanchez, Belen       Chairman
Justin Knight, Tucumcari  Vice-Chairman
 
Research & Improvement Sub Committee
Stan Jones, Broadview    Chairman
Kris Wilson, Bell Ranch  Vice-Chair
 
Allied Industries Committee
Ryan Perry, Roswell      Co- Chairman
Susan Navarro, Los Lunas    Co-Chairman
(All Allied Industries members are welcomed and encouraged to vote on this committee.)
 
Feeder Committee
Greg Moore, Wagon Mound           Chairman
Bill King, Stanley            Vice-Chairman
Bruce Davis, Springer  Treasurer
(All active New Mexico cattle feeders are welcomed and encouraged to vote on this committee.)
 
Finance Committee
Bert Ancell, Springer   Chairman
Tom Payne, Roswell    Vice Chair
All Past Presidents as well as NMCGA Executive Committee
 
Litigation Committee
Mike Casabonne, Tucumcari  Chairman              
Jim Jackson, Albuquerque  Vice Chairman              
Jimmy R. Bason,      Hillsboro
Howard Hutchinson, Glenwood
Mike Casabonne,  Hope
Jim Grider,   Carrizozo
Bebo Lee,      Alamogordo
Sato Lee, Mountainair
Alisa Ogden,  Loving
Bill Sauble,    Maxwell
 

Membership Relations Committee

Cross Cultural Sub Committee
Milford Denetclaw, Shiprock        Chairman
Dustin Johnson, Farmington        Vice-Chairman
John Romero, Albuquerque           Vice-Chairman
 
Membership Sub Committee
 
Public Relations Sub Committee
Becky Spindle, Stanley    Chairman
Scooter Sanchez, Belen    Vice-Chairman
 
Young Cattlemen’s Leadership Sub Committee
Boe Lopez, Springer        Chairman
Amanda Culbertson, Amistad      Co-Vice-Chairman
Kayla Drummond, Reserve            Co-Vice-Chairman
 
Legislative Sub Committee
Jose Varela Lopez, La Cieneguella          Chairman
Nikki Hooser, Springer             Vice-Chairman
Pat Woods, BroadviewVice-Chairman

Natural Resources Committee

Natural Resources Sub Committee
Bob Ricklefs, Cimarron        Chairman
Tracy Drummond, Reserve    Vice-Chairman
 
Water Sub Committee
Joe Culbertson, Jr., Amistad  Chairman
Randell Major, Magdalena       Vice-Chairman
 
Wildlife Sub Committee
Mike Hobbs, Cimarron          Chairman
Gene Whetten, Magdalena       Co- Vice Chairman
Scott Bidegain, Conchas Dam  Co-Vice Chairman

Renewable Energy Sub Committee
Tom Sidwell, Tucumcari       Chairman
Shane Goemmer, Willard    Vice-Chairman
 
Oil & Gas Sub Committee
Bob McCrea, Roswell  Chairman
Irvin Boyd, EuniceVice-Chairman
 
Nominating Committee
Alisa Ogden, Loving             Chairman
Jose Varela Lopez, La Cieneguella   Vice Chairman
Plus all Past Presidents and …
Mike Casabonne, Hope
Phil Harvey, Jr. Mesilla
Nikki Hooser, Springer
Randell Major, Magdalena

Property Committee

Private Lands Sub Committee
Brad Christmas, Wagon Mound           Chairman
Heidi Humphries, Tucumcari Vice Chairman

Federal & Trust Lands Sub Committee
Gene Whetten, Magdalena       Chairman
Gerald Chacon, Espanola    Co -Vice-Chairman
Mike Hobbs, Cimarron          Co-Vice-Chairman
 
Taxation & Special Issues Sub Committee
Benarr Treat, Roswell          Chairman
John Conniff, Las Cruces   Vice-Chairman
 
Resolutions Committee
Becky Christmas, Wagon Mound        Chairman
Tiffany Dowell, Albuquerque   Vice-Chairman
All Committee Chairmen